Ukratko o našoj školi

Vijesti iz Doma

« Rujan 2021 »

SUNČANI SAT
Autor: Margareta Miloš, 18. 6. 2021.

Ovih su dana učenice trećeg razreda opće gimnazije, zajedno s razrednicom i profesoricom geografije Vesnom Androić Hanžić, obnovile i doradile ljudski sunčani sat koji se nalazi kod naše školsko-sportske dvorane.

Ono što ovaj sat čini posebnim je činjenica da pomoću svoga tijela i sjene, odnosno bez ikakvih drugih pomagala, jednostavno možete odrediti koliko je sati, pod uvjetom da je sunčan dan.
Dva su osnovna dijela sunčevog sata: brojčanik prikazan arapskim brojevima, narančasti za ljetno računanje vremena i plavi za zimsko računanje vremena te dio sata koji prikazuje mjesece u godini koji su označeni rimskim brojevima. Svako godišnje doba oslikano je prepoznatljivim sličicama. Svatko tko želi saznati koliko je sati treba stati na sličicu uz tekući mjesec, a „kazaljka“ sunčanog ljudskog sata je sjena promatrača koja pokazuje na broj (u ljetnom ili zimskom računanju vremena) s kojega se onda jednostavno samo pročita koliko je sati.

Za njegovu izradu bilo je potrebno mnogo učeničkog truda i rada te ovim putem molimo sve građane i ostale posjetitelje, koji se nađu u blizini, da ga ne uništavaju hodanjem neprikladnom obućom (koja može ostaviti trag na obojanom betonu), vožnjom bicikla preko oslikanih dijelova, a posebice neka ne prelaze automobilima preko njega ili parkiraju na istom.

Hvala Vladimiru Šrajberu na izvrsnim fotografijama.

Fotografije pogledajte na školskom Facebooku: SŠ August Šenoa Garešnica