ŽUPANIJSKA SMOTRA UČENIKA SREDNJIH ŠKOLA LIDRANO 2012.
Autor: Margareta Miloš, 15. 10. 2013.

Županijska smotra LiDraNo 2012. održana je 29. veljače 2012. godine u Hrvatskom domu u Garešnici. Učenici 10 srednjih škola Bjelovarsko-bilogorske županije predstavili su se svojom darovitošću, osobnošću i kreativnošću.

Svojim dolaskom počastila nas je i viša savjetnica za natjecanja i smotre profesorica Maja Zrnčić.

Smotra je započela pojedinačnim scenskim nastupima među kojima se istaknuo nastup Mateja Heštere, učenika III. razreda Gimnazije Bjelovar, koji je izravno upućen na Državnu smotru.

Uslijedilo je Izvješće Povjerenstva za prosudbu literarnog i novinarskog stvaralaštva u sastavu: Stjepan Banas, Nikolina Marinić i Zdenka Vranešević, koje je od 15 literarnih (13 proznih i 2 rada u stihovima) te 4 novinarska rada jednoglasno odlučilo na državnu razinu predložiti literarne radove: 1. Moje ime je Glazba, Monika Piragić, učenica III. razreda Glazbene škole Vatroslava Lisinskog Bjelovar, 2. Moj juriš na vjetrenjače, Marko Lagančić, učenik II. razreda Srednje škole "August Šenoa" Garešnica, 3. Život u okusu i mirisu sjećanja, Nevena Stojčić, učenica IV. razreda Ekonomske i birotehničke škole Bjelovar.

Predložene su nam radove autori pročitali.

Zatim su predstavljeni školski list i videorad koje je prosuđivalo Povjerenstvo u sastavu: Zdravko Damjanović, Dobrila Bačić i Zdenka Vranešević, a također su predloženi za Državnu smotru. Školski list Glazbene škole Vatroslava Lisinskog Bjelovar,  "Trythonus - diabolus in musica", predstavili su izaslanici Uredništva, a videorad, učenika III. razreda Srednje škole Bartola Kašića Grubišno Polje, Željka Poljaka: "Dnevnik jednog Idiota, Luzera, Budale" smo svi zajedno pogledali.

Scenski dio završio je skupnim nastupima koje je ocjenjivalo Prosudbeno povjerenstvo u sastavu: Stjepan Pepeljnjak, Marija Knezović i Marija Tkalec, uz državnog izbornika, akademskog glumca Luku Dragića, koji je na okruglom stolu izrazio svoje oduševljenje talentom i dramskom igrom učenika te su za državnu razinu predloženi:

1. Skupni rad prema W. Shakespeareu: "Hamletu nije dobro", voditelj Marko Dragičević, Ekonomska i birotehnička škola Bjelovar

2. Skupni rad prema S. Beckettu: "U iščekivanju Godota", voditeljica Nikolina Marinić, Komercijalna i trgovačka škola Bjelovar

3. Učenički rad (Željko Poljak): Kako preživjeti smak svijeta, voditelj Ivan Novak, Srednja škola Bartola Kašića Grubišno Polje

Konačni rezultati bit će poznati 28. ožujka 2012. kada će na stranicama Agencije biti objavljen popis učenika i družina pozvanih na Državnu smotru.