« Studeni 2018 »

PREDAVANJE AKADEMIKA VLADIMIRA PAARA
Autor: Margareta Miloš, 27. 4. 2016.

Danas je, na galeriji, predavanje na temu „Fizika – kraljica znanosti“ učenicima gimnazijskih razreda održao naš ugledni akademik, dobitnik dviju državnih nagrada: za značajno znanstveno otkriće i za popularizaciju znanosti, Vladimir Paar.

Predavanje je započeo teorijom velikog praska, a nastavio propitivanjem kako to da se život razvio iz početnog svemira ispunjenog samo atomima vodika i helija, kako se iz ogromnog broja mogućnosti realizirala kombinacija aminokiselina i nukleotida važnih za život te kako je u suštini svih fizikalnih zakona apstraktna matematička ljepota i simetrija.

Profesor je jednostavno i zanimljivo objasnio nekoliko, po njemu, važnih prirodnih pojava, naglašavajući važnost fizike za sve prirodne znanosti. I više od toga, svojim načinom izlaganja zainteresirao je učenike da postave njima zanimljiva pitanja. Važnost fizike, i znanosti općenito, danas se najviše očituje u multidisciplinarnim istraživanjima, a upravo to nam je profesor Paar uspio približiti predavanjem koje je povezalo biologiju, kemiju, matematiku, astrofiziku, fiziku pa čak i ekonomiju. Pokazao nam je koliko je znanost dinamična, izazovna  i primjenjiva na sve aspekte ljudskoga života.

Prenio nam je i još jednu važnu poruku: u informatičkom društvu u kojem se količina znanstvenih postignuća povećava gotovo eksponencijalno još uvijek ima neodgovorenih pitanja te je tako pozvao učenike da svoj životni put usmjere u tom pravcu.