preskoči na sadržaj

Srednja škola "August Šenoa" Garešnica

Login
Obrazovni programi

Društvene mreže

Kako oporaviti izbrisane poruke s Instagrama | Androidsis

Vijesti iz Doma

         O UČENIČKOM DOMU

               VIJESTI IZ DOMA

Kalendar
« Ožujak 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
Prikazani događaji

Linkovi

Brojač posjeta
Ispis statistike od 31. 10. 2013.

Ukupno: 376267
Ovaj mjesec: 3758
Danas: 42
Vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
ERATOSTENOVO MJERENJE OPSEGA ZEMLJE
Autor: Margareta Miloš, 22. 9. 2017.

     Naša se škola uključila u međunarodni projekt pod nazivom "Eratosthenes experiment" koji se ove godine provodi 22. rujna, na ovogodišnji jesenski ekvinocij (prvi dan jeseni). Projekt je nazvan po grčkom matematičaru, astronomu i ocu geografije - Eratostenu, a ovim projektom se ponavlja Eratostenovo mjerenje opsega Zemlje.

Detaljnije o projektu pročitajte pod OPŠIRNIJE, a fotografije pogledajte na školskom Facebooku: SŠ August Šenoa Garešnica


     Eratosten je još u 3. stoljeću prije Krista, relativno jednostavnom metodom i pretpostavkom da je Zemlja kugla, došao do zadivljujuće točnih podataka o dužini ekvatora od 39 400 km, čime je pogriješio samo 676 kilometara.

      Mjerenje se provodi na ekvinocije (proljetni i jesenski), jer su to datumi kada sunčeve zrake padaju pod okomitim kutom na ekvator, odnosno jednako se raspršuju na sjevernu i južnu zemljinu polutku, što nam daje mogućnost da promatrajući sjenu štapa točno određene visine od 1 metra, točno u lokalno podne, izračunamo opseg Zemlje.

       Mi smo se prijavili u bazu škola iz cijeloga svijeta koje žele sudjelovati u ovom projektu te kontaktirali sa školom u Palermu na Siciliji koja odgovara nama traženoj lokaciji. Dogovorili smo suradnju i razmjenu podataka, kojima ćemo zajednički doći do traženih podataka. U zadatku su sudjelovali učenici I. i IV. razreda opće gimnazije koji su pokazali interes za ovo područje, to su: Patrik Kajzogaj, Eva Kamber Bartolović, Sara Nježić, Lovro Vitez, Marija Čukman i Lucija Tadić iz prvog razreda te Lara Lovrić, Lucija Batinić,  Annabela Natali Nagy, Ana Bambir, Lorena Posavac, Barbara Puhović, Nikolina Mihalić, Slađana Rajčević, Marija Palijan i Ella Začkaj iz četvrtog razreda, pod vodstvom profesorica Suzane Batinić i Vesne Androić Hanžić.

      Nakon završenog mjerenja podatke ćemo podijeliti u zajedničku bazu podataka, a fotografiju mjerenja ćemo poslati na natječaj putem kojeg smo u mogućnosti osvojiti sudjelovanje na Ljetnoj školi u Grčkoj.





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju