NOĆ KNJIGE 2018.
Autor: Margareta Miloš, 24. 4. 2018.

Jučer, 23. travnja, smo obilježili Svjetski dan knjige i autorskih prava, kao simbolični datum u svjetskoj književnosti kada su 1616. godine umrli književnici Miguel de Cervantes, Wiliam Shakespeare i Inca Garcilaso de la Vega. Uz obilježavanje Svjetskog dana knjige i autorskih prava, održana je i manifestacija Svjetska noć knjige, čija je inačica u Hrvatskoj pokrenuta 2012. godine.

I mi smo se u školskoj knjižnici od 17.00 do 19.00 sati pridružili obilježavanju ovih važnih datuma s aktivnošću pod nazivom U dobrom društvu s knjigom. Nekoliko gimnazijalaca, njihovi nastavnici i školska knjižničarka, kroz razgovor i druženje, podijelili su svoja čitateljska iskustva, navike, interese i dojmove o knjigama koje su im važne, bliske i drage. Čitajući naglas odlomke iz najdražih im knjiga, dočarali su ostalima djeliće književnog svijeta koji im se svidio. Radilo se o sljedećim naslovima: Trinaest razloga, Na kraju duge, Junaci Pavlove ulice, Biografija Luke Modrića, Mali princ, Osmi povjerenik, Predstava Hamleta u selu Mrduša Donja,Veličanstveni Poskokovi, Unterstadt, Glasom protiv topova i Cesta.

Dodatna aktivnost u povodu Noći knjige bio je sat ponavljanja književnosti s I. razredom grafičkih tehničara koji su grafički trebali prikazati temeljna civilizacijska djela te ih prezentirati svojim kolegama.

Iako je danas knjiga marginalizirana i sve više zamijenjena internetom, cilj naše aktivnosti bio je razmijeniti čitateljska iskustva i dodatno potaknuti kulturu čitanja.

Fotografije pogledajte na školskom Facebooku: SŠ August Šenoa Garešnica