PROJEKT "MOGUĆNOSTI TURISTIČKE PONUDE GRADA GAREŠNICE"
Autor: Margareta Miloš, 29. 9. 2014.

Povodom Svjetskog dana turizma, 27. rujna, u školi je postavljena multimedijska izložba radova nastalih protekle školske godine tijekom provedbe projekta "Mogućnosti turističke ponude grada Garešnice".

Ciljevi projekta su u školskoj godini 2013./2014. bili:

1. Interdisciplinarnim pristupom istražiti povijest, kulturnu baštinu, tradicionalnu gastronomiju te sadašnje mogućnosti turističke ponude na području Grada i njegove okolice.

2. Na temelju dobivenih rezultata istraživačkoga rada, izraditi ponudu jednodnevne i dvodnevne ekskurzije koje uključuju obilazak kulturnih i povijesnih znamenitosti na području Grada i u njegovoj okolici te degustaciju enogastro delicija.

3. Izraditi hrvatsko-engleski glosar turističkih pojmova te mali turistički vodič na hrvatskome i engleskome jeziku.

Namjena projekta je proširiti sadržaje redovne nastave kroz praktičnu primjenu teorijskog znanja, istraživanje i analizu povijesne, kulturne i turističke prošlosti svoga grada; odrediti relevantne geografske podatke te reprezentativne povijesne osobe vrijedne uvrštavanja u turističku ponudu; prezentirati lokalnu gastronomsku ponudu; kroz suradnju s lokalnom zajednicom te Turističkom zajednicom Sjeverne Moslavine, doprinijeti razvoju turizma na području Grada te primijeniti vještine engleskoga jezika u kontekstu turizma i kulturne baštine.

Nositelji: Koordinatorice Margareta Miloš i Martina Terranova; radna skupina nastavnika-suradnika na projektu: Milka Prodanić, Suzana Batinić, Zdravko Damjanović, Sanja Plažanin, Majana Štor, Silvije Kramarić, Robert Kelečić, Hrvoje Milinković, Ivan Pavlek, Danijela Crnjak-Andri, Dominik Ptičar; učenici I.-IV. razreda gimnazije i turističko-hotelijerskih komercijalista te zainteresirani učenici I.-III. razreda kuhara i konobara.

Projekt je realiziran u redovnoj nastavi putem dodatnih zadataka, domaćih zadaća i referata, kroz izvannastavne aktivnosti, rješavanjem konkretnih zadataka vezanih uz projekt, individualnim i grupnim radom učenika s voditeljima aktivnosti.

Temeljem dobivenih rezultata istraživačkoga rada, učenici su pisali referate te su napravljeni radovi o Garić-gradu, Bršljancu, Pavlinskom samostanu na Gariću, Čuporima Moslavačkim, Ivanu Paližni, geografiji grada Garešnice i garešničkim likovnim umjetnicima.

Izrađeni su plakati o Garić-gradu, legendama s Garić-grada, geografiji grada Garešnice i gastronomiji s popisom ugostiteljskih objekata, a ideje za turističke ponude su uobličene i predstavljene kao u putničkoj agenciji.

Napravljeni su i katalozi o Garić-gradu, likovnim umjetnicima: Zdravku Damjanoviću, Mati Gereciju i Milki Prodanić koji su prevedeni na engleski jezik te o Bršljancu, Pavlinskom samostanu, Obitelji Čuporima Moslavačkim i Ivanu Paližni, a legende s Garić-grada su uobličene i ispisane na paus papiru kao dodatak katalogu o Garić-gradu.

Mike Vucelić i Ivo Robić odabrani su kao reprezentativne osobe vrijedne uvrštavanja u turističku ponudu i o njima su učenici napravili PPT prezentacije.

Škola ovim aktivnostima želi ponuditi svoje stručne potencijale lokalnoj zajednici i na taj način znanjem, strukom, kroz rad i odgoj učenika, doprinijeti razvoju turizma na garešničkom području.

Projekt se nastavlja i ove školske godine. Bit će proširen učeničkim radovima - kreacijama modnih detalja i odjeće za hostese, turističkim sloganom i/ili turističkim logom, idejnim rješenjem suvenira te ponudom menija enogastro delicija. Također ćemo dopuniti i dovršiti hrvatsko-engleski glosar turističkih pojmova te mali turistički vodič na hrvatskome i engleskome jeziku.