ŽUPANIJSKA SMOTRA UČENIKA SREDNJIH ŠKOLA LIDRANO 2016.
Autor: Margareta Miloš, 1. 3. 2016.

Županijska smotra LiDraNo 2016. održana je danas, 1. ožujka 2016. godine, u Hrvatskom domu te u Školsko-sportskoj dvorani. Učenici 8 srednjih škola Bjelovarsko-bilogorske županije predstavili su se svojom darovitošću, osobnošću i stvaralaštvom kojim njeguju hrvatski jezik i promiču literarni, dramski i novinarski izraz.

Smotra je započela pojedinačnim scenskim nastupima.

Poeziju su kazivali:

1. Miran Topljak: Trinaesta (Krešimir Pintarić)

Voditeljica: Marina Šramek, Gimnazija Bjelovar

2. Matija Ivan Volšanski: Molitva na putu (A. B. Šimić)

Voditeljica: Lovorka Levak, Ekonomska i turistička škola Daruvar

3. Sara Buhin: Veliki i kada smo mali (Senka Slivar)

Voditeljica: Ankica Kermeci, Srednja škola "August Šenoa" Garešnica

Monolog su kazivali:

1. Magdalena Žabić: Jevgenij Onjegin (A. S. Puškin)

Voditeljica: Milica Šepak Barić, Ekonomska i birotehnička škola Bjelovar

2. Leo Žukina: Oko cucka pa na mala vrata (Hrvoje Šalković)

Voditeljica: Hedviga Marjanović, Gimnazija Daruvar

3. Ivančica Futač: Psihoza (Sarah Kane)

Voditelj: Marko Dragičević, Ekonomska i birotehnička škola Bjelovar

Uslijedila su izvješća prosudbenih povjerenstava za literarno i novinarsko stvaralaštvo.

Od pristiglih 14 literarnih radova, Prosudbeno povjerenstvo za literarno stvaralaštvo u sastavu:

1. Stjepan Banas, prof. u mirovini, predsjednik,

2. Hedviga Marjanović, prof., članica,

3. Gordana Ščrbačić, prof. članica,

odlučilo je  predložiti za državnu razinu literarne radove sljedećih učenika:

1. Tomislava Toncera, 4. r., voditelj je Marko Dragičević, Ekonomska i birotehnička škola Bjelovar,

2. Jana Hautmana, 1. r., voditeljica je Iva Ban, Gimnazija Bjelovar,

3. Stelle Zavišić, 3. r., voditeljica je Mirjana Maretić, Gimnazija Bjelovar.

Na Županijsku smotru pristigla su 2 samostalna novinarska rada. Prosudbeno povjerenstvo za novinarsko stvaralaštvo u sastavu:

1. Danijel Starešinčić, dipl. novinar, predsjednik

2. Suzana Balen, dipl. novinar, članica

3. Zdenka Vranešević, dipl. politolog, članica

odlučilo je predložiti za državnu razinu samostalni novinarski rad - reportažu - učenika 4. razreda Luke Rasinca, voditeljica je Alida Sokolović, Glazbena škola Vatroslava Lisinskog Bjelovar.

Sukladno propozicijama, radovi nisu bili pročitani javno u Hrvatskom domu, nego na okruglom stolu u Školsko-sportskoj dvorani.

Program Smotre nastavljen je skupnim scenskim izvedbama.

Prvi su nam se predstavili učenici Ekonomske i birotehničke škole Bjelovar sa skupnim radom triju učenica „Neočekivana odluka“, voditeljica Milica Šepak Barić.

Učenici daruvarske Gimnazije izveli su recital „Svjetlost grada“ Dobriše Cesarića, voditeljica Romana Žukina.

Učenici Srednje škole Bartola Kašića Grubišno Polje izveli su skupni rad „Život pod kupolom“, voditelj Ivan Novak.

Recital „Jur nijedna“ autora Luke Paljetka, izvele su učenice Medicinske škole Bjelovar, voditeljica Iva Ban.

I na kraju su nam se predstavili učenici Glazbene škole Vatroslava Lisinskog Bjelovar sa skupni radom „Nikle štikle“, voditeljica Alida Sokolović.

U drugom dijelu Smotre održan je okrugli stol za sve kategorije te nam je Prosudbeno povjerenstvo za dramsko-scensko stavaralaštvo u sastavu:

1. Dr. sc. Vlado Krušić, dramski pedagog, predsjednik

2. Grozdana Lajić Horvat, prof., dramska pedagoginja, članica

3. Zvonko Farago, prof., član

koje je radilo zajedno s državnom izbornicom Jadrankom Korda Krušlin,

obznanilo svoju odluku i za državnu razinu predložilo monolog Lea Žukine iz Gimnazije Daruvar i skupni scenski rad učenika Glazbene škole Vatroslava Lisinskog Bjelovar „Nikle štikle“.

Svi sudionici izrazili su zadovoljstvo održanom Smotrom, posebno konstruktivnim dijalogom na okruglom stolu, a nas kao domaćine posebno raduje mladenački polet i pozitivno ozračje koje se moglo osjetiti "u zraku" tijekom Smotre.