« Prosinac 2018 »

Vijesti iz Garešnice

OBILJEŽAVAMO DANE HRVATSKOGA JEZIKA
Autor: Margareta Miloš, 12. 3. 2018.

Dane hrvatskoga jezika obilježavamo od 11. do 17. ožujka kao spomendane na deklaracijska zbivanja 1967. godine.

Danas nas Dani hrvatskoga jezika trebaju podsjetiti na bogatu jezičnu povijest te ponajprije trebaju biti posvećeni kulturi hrvatskoga književnog jezika, kako bismo podigli razinu jezične kulture i svijest o hrvatskom jeziku kao dijelu nacionalnoga identiteta. Kulturna je obveza svih nas koji hrvatski govorimo obilježavati ih, stoga su učenici I.GT, I.H, I.F, II.H i III.G s profesoricom Marinom Miletić proveli istraživanje o pravopisnoj nečistoći društvenih mreža te izradili vrlo zanimljiv i poučan pano.

Osim toga, u srijedu nam dolazi u goste ugledni kroatist i jezikoslovac profesor Marko Samardžija koji će svim učenicima u četverogodišnjim programima održati predavanje o Deklaraciji o nazivu i položaju hrvatskoga književnog jezika.

Tekst Deklaracije možete pročitati klikom na poveznicu OVDJE.

Bila je to borba za samostalnost hrvatskoga jezika, njegove bogate i osebujne kulturne baštine, borba da hrvatski narod svoj jezik naziva vlastitim, a ne tuđim imenom. Njome se zahtijevao ravnopravan položaj hrvatskog jezika u jugoslavenskoj federaciji, slobodno oblikovanje hrvatskog jezika u skladu s hrvatskom tradicijom te puna afirmacija hrvatskog jezika u svim sferama života.

„Deklaracija o nazivu i položaju hrvatskog književnog jezika objavljena je u tjedniku Telegram 17. ožujka 1967. s potpisima osamnaest hrvatskih znanstvenih i kulturnih ustanova. Tekst Deklaracije sastavila je tjedan dana ranije u prostorijama Matice hrvatske skupina znanstvenika, književnih i kulturnih radnika (Miroslav Brandt, Dalibor Brozović, Radoslav Katičić, Tomislav Ladan, Slavko Mihalić, Slavko Pavešić, Vlatko Pavletić), a Upravni odbor Matice hrvatske tekst je 13. ožujka 1967. prihvatio i razaslao na potpisivanje. Već 15. ožujka Deklaraciju je potpisalo tadašnje Društvo književnika Hrvatske, a ubrzo zatim i druge ustanove.“ MH

UPISI

LJETNI ROK UPISA ZA ŠKOLSKU GODINU 2017./2018.

NAZIV PROGRAMA

BROJ UPISANIH

BROJ SLOBODNIH MJESTA

UPISNA KVOTA

OPĆA GIMNAZIJA

TURISTIČKO-HOTELIJERSKI  KOMERCIJALIST

KUHAR

KONOBAR

PRODAVAČ

STOLAR

FRIZER

INSTALATER GRIJANJA I KLIMATIZACIJE

UKUPNO

U Garešnici, 18. srpnja 2017. godine

NATJEČAJ za upis učenika u I. razred srednje škole i prijam u Učenički dom 2016./2017.