POLUDNEVNI POSJETI ZAGREBU
Autor: Margareta Miloš, 13. 3. 2018.

U petak, 9. ožujka, su u poludnevni posjet Zagrebu išla sva četiri razreda opće gimnazije i prvi razred grafičkih tehničara te sva tri razreda frizera.

Gimnazijalci i grafički tehničari su posjetili izložbu Nikola Tesla – Mind from the future koja je smještena u prostoru Meštrovićevog paviljona.  (Detaljnije o razgledu izložbe pročitajte klikom na OPŠIRNIJE.) Navečer su u Gradskom dramskom kazalištu Gavella pogledali uprizorenje Shakespeareove drame Kralj Rikard III.

Frizeri su po dolasku u Zagreb najprije posjetili Frizersku akademiju uglednog zagrebačkog frizera Amira Bećirevića. Nakon toga prošetali su Trgom bana Josipa Jelačića, a potom su se uputili na Zagrebački velesajam gdje su posjetili Dane ljepote. Posjet Zagrebu završili su odlaskom u Arena centar.

Fotografije pogledajte na školskom Facebooku: SŠ August Šenoa Garešnica

Gimnazijalci i grafički tehničari su u obilazak izložbe Nikola Tesla – Mind from the future krenuli od prizemlja gdje su se imali priliku upoznati i poigrati konceptom kinematike, umjetne inteligencije, senzornim instalacijama te moždano-računalnim sučeljem. Na katu, u segmentu nazvanom Piano nobile, predstavljeni su u digitalnoj verziji portreti klasika suvremene umjetnosti poput Marine Abramović, Lori Anderson i Terryja Gilliama, koji u intervjuima donose vlastite impresije o Nikoli Tesli. Glavni dio izložbe prezentiran je u galeriji Bačva, u kojoj je smještena originalna izložbena multimedijska, interaktivna instalacija u kojoj se upoznaje Teslin život od Smiljana preko školovanja i europskih destinacija do života u New Yorku. Raspoređena je u pet cjelina: knjižnica, Europa, New York, Teslopolis i Radio Dream. Tesla je prikazan ne samo kao vrhunski znanstvenik, već i kao dio  hrvatske kulturne baštine, čime se promovira i potiče umjetnička izvrsnost, originalnost, inventivnost i primjena najnovijih tehnologija u područjima vizualne umjetnosti. Učenici su zainteresirano pratili izlaganja vodiča, a nakon službenog obilaska zadržali su se u individualnim istraživanjima instalacija i multimedijskih  sadržaja. Izložba je bila zanimljiva, drugačija od izložbi koje inače posjećujemo s učenicima; pružila im je drugačiji pogled na umjetnost i znanost te vezu između ta dva naizgled odvojena područja.