USKRS
Autor: Irena Brleković, 9. 4. 2020.

Uskrs (Vazam, Vuzem, Nedjelja uskrsnuća Gospodinova), najstariji i najveći kršćanski blagdan, spomen Kristova uskrsnuća – temelja kršćanske vjere. Prema kršćanskom vjerovanju Isus Krist je osuđen u četvrtak, razapet na križu u petak, a u nedjelju je uskrsnuo.

Sretan Uskrs našim učenicima i njihovim obiteljima želi voditeljica doma Đurđica Majcan i svi odgajatelji!

ZANIMLJIVOSTI VEZANE UZ USKRS

Uskrs se slavi u nedjelju, međutim blagdan traje duže, jer pripreme i obilježavanje Uskrsa počinju još u četvrtak uvečer večernjom misom. Pripreme za Uskrs i u zapadnom i u istočnom kršćanstvu počinju korizmom. Nakon završetka korizme dolazi Cvjetnica (Velika sedmica), koja uključuje Veliki četvrtak, petak i subotu prije uskršnje nedelje, što čini sveto trodnevlje.

Simbol Uskrsa je jaje, koje predstavlja rađanje.

Nekada vjernici nisu jeli jaja u korizmi, a taj običaj postoji i danas kod istočnih kršćana. Nastojalo se potrošiti sva jaja u domaćinstvu prije početka korizme, pogotovo dan prije na fašnik. Budući, da kokoši nesu jaja i u korizmi, do Uskrsa se nakupila poveća količina jaja. Stoga su u mnogim narodima česta jela s jajima u uskrsno vrijeme.

Uskrsni zec

Iako ga se ne spominje u Bibliji, uskrsni zec jedno je od glavnih obilježja Uskrsa u mnogim kršćanskim domovima. On djeci skriva uskrsna jaja i ostavlja im slatkiše i igračke u košarama.

Legenda kaže da je jednog dana božica plodnosti Eostra šetala šumom i naišla na promrzlu ptičicu. Kako bi joj pomogla, pretvorila je pticu u zeca da bi je krzno zaštitilo od hladnoće. No, s obzirom na to da je zeko prije toga bio ptica, nastavio je nositi jaja te ih je svake godine darovao božici u znak zahvalnosti.