« Listopad 2021 »

VODITELJ OBRADE: SREDNJA ŠKOLA „AUGUST ŠENOA“ GAREŠNICA

KOLODVORSKA 6, 43280 GAREŠNICA

kontakt: ssasenoa@ss-asenoa.hr

SLUŽBENIK ZA ZAŠTITU OSOBNIH PODATAKA: Sandra Štokić, dipl. iur.

kontakt: tajnica@ss-asenoa.hr

Roditelji i učenici

Koje osobne podatke škola prikuplja od svojih učenika i njihovih roditelja i s kojom svrhom?

Škola na temelju javnih ovlasti obavlja poslove upisa i ispisa učenika i vođenja odgovarajuće evidencije i dokumentacije.

Osobni podaci učenika koje škola obrađuje su:

ime i prezime, OIB, datum rođenja, mjesto i država rođenja, državljanstvo, narodnost, adresa prebivališta/boravišta, e-mail adresa i broj telefona.

Osobni podaci roditelja koje škola obrađuje su:

Ime i prezime, OIB, adresa prebivališta/boravišta, e-mail adresa i broj telefona.

Gdje su pohranjeni osobni podaci učenika i njihovih roditelja?

Podaci se pohranjeni u službenim bazama podataka:

e-Matica (centralizirani sustav Ministarstva znanosti i obrazovanja),

e-Dnevnik (sustav za unos i praćenje ocjena, bilješki i izostanaka),

HUSO (hosting usluga za škole u kojoj se kreiraju @skole.hr računi za učenike).

Pristup službenim bazama podataka imaju samo ovlaštene osobe, a pristupiti im se može samo putem računala koristeći lozinku koja je poznata samo korisniku/ovlaštenoj osobi.

Osobni podaci čuvaju se i u fizičkom obliku:

Matična knjiga učenika (službena evidencija u koju se upisuju značajni podaci od upisa do završetka obrazovanja u školskoj ustanovi) i dosjei učenika koji se vode se u fizičkom obliku. Dokumentacija se čuva u školi u zaključanim ormarima.

S kime dijelimo osobne podatke?

Škola ne dijeli osobne podatke učenika i roditelja učenika s trećim osobama, osim ako to nije propisano kao obveza temeljem posebnog propisa.

U kojim slučajevima tražimo vašu privolu i kako možete opozvati privolu?

Sve osobne podatke učenika i roditelja učenika koje smo prethodno naveli prikupili smo na temelju zakonske osnove.

Za osobne podatke za koje nemamo osnovu prikupljanja ili za dijeljenje osobnih podataka na društvenim mrežama Škola će od roditelja tražiti posebnu privolu.

Slučajevi zbog kojih tražimo privolu:

- objava fotografija učenika na društvenim mrežama (Facebooku)  i web stranici škole sa školskih izleta i društvenih događanja škole bez navođenja imena i prezimena učenika,

- objava imena i prezimena učenika i fotografije u svrhu javne pohvale (obrazovni i sportski uspjesi učenika) na društvenim mrežama (Facebooku) i web stranici škole,

- objava videa na web stranici škole i na društvenim mrežama (Facebooku) bez navođenja imena i prezimena učenika u svrhu prezentacije učenikovih glazbenih ili glumačkih vještina,

- dostava osobnih podataka učenika (ime i prezime, OIB, broj putovnice, godina rođenja) putničkim agencijama u svrhu realizacije školskih izleta,

- objava fotografija učenika na oglasnoj ploči škole,

- korištenje aplikacija WhatsApp ili Viber u svrhu grupne komunikacije između razrednika i učenika.

Privola se može opozvati u svakom trenutku slanjem e-maila na adresu Službenika za zaštitu osobnih podataka: tajnica@ss-asenoa.hr.

Radnici

Koje osobne podatke škola prikuplja od svojih radnika i s kojom svrhom?

Škola će prikupljati podatke radnika u svrhu vođenja kadrovske evidencije, ostvarivanja materijalnih prava radnika, izrade statističkih izvještaja, provjere u svrhu ispitivanja zapreka za zasnivanje radnog odnosa u školskoj ustanovi, te radi ostvarivanja drugih prava ili izvršavanja obveza radnika u skladu s važećim propisima.

Osobni podaci radnika koje škola obrađuje su: ime i prezime, datum rođenja, mjesto rođenja, nacionalnost, državljanstvo, adresa prebivališta/boravišta, OIB, JMBG, MBO, broj telefona, e-mail adresa, IBAN tekućeg računa, podaci o invaliditetu, braniteljski status, podaci o djeci i uzdržavanim članovima obitelji.

Zaštita osobnih podataka

Na koji način štitimo osobne podatke i gdje ih čuvamo?

Osobni podaci radnika u pisanom obliku čuvaju se u personalnim dosjeima radnika i matičnoj knjizi radnika. Dokumentacija se nalazi u tajništvu u zaključanom ormaru. Ključeve od ormara imaju tajnik i ravnatelj.

Osobni podaci radnika čuvaju se i na računalu ravnatelja, tajnika škole i voditelja računovodstva. Računala su zaštićena s lozinkom koja je poznata samo korisniku računala.

Osobni podaci radnika koji se nalaze u bazama podataka (kojima se pristupa putem interneta) zaštićeni su lozinkom. Ovlaštenje za pristup bazama podataka imaju ravnatelj i oni radnici kojima je korištenje baza potrebno za redovno obavljanje posla.

Zašto imamo videonadzor i na koji način ga koristimo?

Videonadzor koristi se zbog zaštite sigurnosti učenika, radnika, posjetitelja škole i imovine Škole.

Ravnatelj, kao niti bilo koja druga osoba koju ravnatelj ovlasti, ne smije koristiti podatke o osobama prikupljene videonadzorom izvan njihove određene odnosno zakonske namjene.

Snimke dobivene putem videonadzora čuvaju se trideset (30) dana na računalu koje se nalazi u sobi ravnatelja.

Kome se u školi možete obratiti ako imate pitanje vezano za zaštitu osobnih podataka?

SLUŽBENIK ZA ZAŠTITU OSOBNIH PODATAKA: Sandra Štokić, dipl. iur.

kontakt: tajnica@ss-asenoa.hr

Nadzorno tijelo za zaštitu osobnih podataka je:

Agencija za zaštitu osobnih podataka