2018-02-16 14:45:50

PROJEKT POLARNI SAN

     Na inicijativu Kluba za ekspedicionizam i kulturu, naša škola se prijavila za sudjelovanje u projektu „Polarni san“. Budući da smo u školi realizirali već mnoštvo aktivnosti vezanih uz recikliranje te su ove godine postavljeni i Zeleni otoci, naše sudjelovanje u projektu odlučili smo realizirati izradom makete Antarktike i Južnoga oceana te informativnih panoa o Antarktici i klimatskim promjenama. Koordinatorica i voditeljica projekta u školi bila je profesorica geografije Vesna Androić Hanžić. Uključili su se zainteresirani učenici i nastavnici različitih struka i nastavnih predmeta pa su tako za početak učenici I. razreda stolara, pod mentorstvom nastavnika Nikole Pleše, izradili podlogu i okvir za Antarktiku. Nabavljen je i skupljen sav potreban materijal, okupila se ekipa kreativki - Martina Muhvić, Lara Lovrić, Sara Hinić i Ana Bambir, koje su uz profesoricu povijesti umjetnosti Mariju Damjanović  i profesoricu geografije ambiciozno krenule graditi kontinent.

     Kako bi kontinent obradili onako kako zaslužuje, uključila se i ekipa povjesničara pod vodstvom profesora Tomislava Baiera koja je izradila vremensku lentu istraživanja kontinenta, ekipa fizičara pod mentorstvom profesorice Suzane Batinić koja je obradila temu polarne svjetlosti, ekipa biologa pod vodstvom profesorice Martine Lebinac Božo koja se bavila životom južnog polarnog područja te ekipa geografa koja je radila Antarktiku i koja je obradila i teme globalnog zagrijavanja, ozonskih rupa, opće geografske pojmove i zanimljivosti o Antarktici, a sažetak svega napravili su naši mladi prevoditelji pod vodstvom profesorice Tamare Đenadije koji su preveli tekstove o svemu navedenome na engleski jezik i uobličili ih u letak.                  /Za detalje kliknite na OPŠIRNIJE./

Fotografije pogledajte na školskom Facebooku: SŠ August Šenoa Garešnica

#POLARNISAN

#UMJETNOST

     S iznimnim zanimanjem pratili smo prvu hrvatsku ekspediciju na Južni pol u kojoj je Davor Rostuhar, inače osnivač i predsjednik Kluba za ekspedicionizam i kulturu, prošao 1200 km pješice od ruba Antarktike do Južnog pola, posve sâm u najvećoj pustoši planeta, bez vanjskih pomagala, vukući na sanjkama, koje su težile 130 kg, svu potrebnu hranu i opremu. To je dosad napravilo samo 23 ljudi u povijesti (iz samo 9 država)!

     Pratili smo cijelo vrijeme ekspedicijski dnevnik, virtualnu učionicu, facebook stranicu, rješavali kvizove i naučili puno toga novoga. Nažalost, iako smo svaki tjedan bili u vrhu, nismo uspjeli osvojiti nagradni poziv s Antarktike, ali imamo jako puno pitanja te iskreno vjerujemo kako će kreativnost i stvaralaštvo naših učenika i nastavnika, kroz prikaz Antarktike i klimatskih promjena, biti prepoznati te kako ćemo ući u 50 škola koje osvajaju predavanje na kojem ćemo s Davorom Rostuharom moći razgovarati o ovim temama koje su nama sada, nakon njegove ekspedicije i završetka našeg školskog projekta, vrh interesa.


Srednja škola "August Šenoa" Garešnica