MJESEC HRVATSKOGA JEZIKA
Autor: Margareta Miloš, 22. 2. 2021.

Jučer je započeo Mjesec hrvatskoga jezika. Ovom manifestacijom, koju je pokrenuo Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje, želi se istaknuti važnost očuvanja materinskoga jezika, svih njegovih narječja i dijalekata te upoznati javnost s bogatom hrvatskom jezičnom baštinom i sjajnom jezičnom poviješću.

Kao početak Mjeseca hrvatskoga jezika uzet je Međunarodni dan materinskoga jezika 21. veljače, a završetak je 17. ožujka, na dan objave „Deklaracije o nazivu i položaju hrvatskoga književnog jezika“ iz 1967. godine. Hrvatski je sabor 1997. godine utemeljio Dane hrvatskoga jezika koji traju od 11. do 17. ožujka. Tako Mjesec hrvatskoga jezika logično zaokružuje priču o materinskom hrvatskom jeziku – jeziku naše pismenosti, kulture i identiteta.

Hrvatski je jezik prošao prilično burna razvojna razdoblja, ali je unatoč svim poteškoćama uspio očuvati samobitnost i samosvojnost bez obzira na silne pritiske koji su u povijesti dolazili s raznih strana. Uzeo je ponešto od svakoga jezika koji ga je okruživao ili mu se silom nametao i preživio te je danas življi nego ikad. Slobodno se razvija, njime se slobodno piše i govori, a na međunarodnoj sceni zadobio je veliko priznanje postavši 24. službenim jezikom Europske unije.

Osim toga, danas obilježavamo Dan hrvatske glagoljice i glagoljaštva. Tim povodom dijelimo s vama poveznice na vrlo korisne stranice koje je izradio Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje. Pod prvom saznajte više o hrvatskome jeziku i potražite pravopisne i jezične savjete na poveznicama koje se nalaze na dnu stranice, a na drugoj saznajte više o glagoljici i provjerite svije znanje o njoj putem poveznica u tekstu.

O hrvatskome jeziku

Dan hrvatske glagoljice i glagoljaštva

Uživajte u našem jezičnom blagu!

Izvor tekstova i fotomaterijala: ihjj.hr