AKTIVNOSTI TIJEKOM MEĐUNARODNOG MJESECA ŠKOLSKIH KNJIŽNICA
Autor: Margareta Miloš, 12. 10. 2023.

Listopad je Međunarodni mjesec školskih knjižnica (International School Library Month – ISLM); godišnja je to proslava školskih knjižnica diljem svijeta. Tema za 2023. godinu je Školska knjižnica: moje sretno mjesto gdje kreativnost i mašta cvjetaju.

Zadaća je, dakle, školske knjižnice ne samo odgajati mlade čitatelje, već i poticati njihove ideje i kreativnost. Budući da su glavni motivi obilježavanja sreća, kreativnost i mašta, u našoj će školskoj knjižnici biti provedeno nekoliko aktivnosti za učenike:

1. Nagradni natječaj za kratku maštovitu priču (tematiku i naslov izaberite sami) – svoje kratke, maštovite i kreativne priče možete donijeti ili poslati u knjižnicu do 23. listopada 2023., jedini uvjet je da ne budu duže od jedne stranice A4 papira; adresa elektroničke pošte za slanje vaših kratkih priča je: margareta.milos@skole.hr
  2. Nagradni natječaj za esej ili vizualni prikaz prostora na temu Moja izmaštana školska knjižnica u kojem treba opisati ili nacrtati kako zamišljate svoju idealnu, kreativnu, maštovito uređenu i opremljenu srednjoškolsku knjižnicu te navesti koje se sve aktivnosti u njoj mogu provoditi (a sada se možda ne provode). Adresa elektroničke pošte za slanje vaših eseja i crteža prostora s objašnjenjem pojedinih dijelova/detalja je: margareta.milos@skole.hr. Crteže možete donijeti i osobno u knjižnicu na većem formatu papira, ako niste grafički tehničari i ne radite u nekom od grafičkih programa. Rok za slanje/predaju radova je 27. listopada 2023.
  3. Nagradni natječaj za maštovitu / pozitivnu / ohrabrujuću poruku svijetu ili prijateljima ili nastavnicima ili kolegama iz razreda ili svojoj obitelji… Poruka se može sastojati od jedne do maksimalno tri rečenice. Adresa elektroničke pošte za slanje vaših poruka je: margareta.milos@skole.hr, a rok je također do 27. listopada 2023.

Proglašenje najbolje kratke priče će biti u srijedu 25. listopada 2023., kada ćemo i proslaviti Dan naše školske knjižnice (uz prigodno čašćenje), a proglašenje najboljeg eseja ili vizualnog prikaza prostora te maštovite i ohrabrujuće poruke će biti u srijedu 8. studenoga 2023.

Osim toga, u suradnji s Udrugom SFERIA Garešnica, 19. i 26. listopada će biti održane radionice 3D pisanja i crtanja s 3D olovkama.

Dragi učenici, pozivam vas da se uključite u ponuđene aktivnosti.

Neka u Međunarodnom mjesecu školskih knjižnica vaša kreativnost i mašta procvjetaju!