SVJETSKI DAN TURIZMA 2017.
Autor: Margareta Miloš, 28. 9. 2017.

Sinoć smo, u suradnji s Turističkom zajednicom Sjeverna Moslavina i Hotelom Garić, u Hotelu u velikoj sali obilježili Svjetski dan turizma predstavljanjem projekta „Mogućnosti turističke ponude Grada Garešnice“, kojim se u školi bavimo već četiri godine.

Detaljnije o događanju pročitajte pod OPŠIRNIJE, a fotografije pogledajte na školskom Facebooku: SŠ August Šenoa Garešnica

Projekt provodimo u okviru kurikulumskih aktivnosti od šk. god. 2013./2014. Glavni cilj projekta je interdisciplinarnim pristupom istražiti povijest, kulturnu baštinu, gastronomiju te sadašnje mogućnosti turističke ponude na području Grada i njegove okolice, čime želimo, kao Škola, ponuditi svoje stručne potencijale lokalnoj zajednici kroz idejna rješenja prepoznatljivih turističkih oznaka i proizvoda za Grad Garešnicu i njenu okolicu.

Do sada je radom na projektu napravljeno nekoliko brošura iz povijesti i likovne umjetnosti, kreirane su ponude turističkih aranžmana, zatim koktel karte i recepti za različita jela, naši dizajneri u Učeničkom domu ponudili su idejna rješenja odjeće za hostese, stolari idejna rješenja suvenira, koji se mogu ponuditi kao turistički proizvod. Ukupno je sudjelovalo dvadesetak nastavnika te učenici svih razreda opće gimnazije, turističko-hotelijerskih komercijalista i kuhara te zainteresirani učenici konobari i stolari.

Sinoćnje obilježavanje otvorile su gimnazijalke prezentacijama o poznatim osobama rođenima u Garešnici – Mikeu Vuceliću i Ivi Robiću, a ugostitelji su iz tradicionalnog menija Garićgradske gastro ponude predstavili Garićgradske kamenčiće, iz koktel karte inspirirane životom Mikea Vucelića prezentirani su Lansiranje, Apollo, Čovjek na mjesecu i Mliječna staza te Gibanca iz brošure Jela starih graničara.

Osim prezentacije učeničkih radova, predstavljen je i suvenir TZ Sjeverna Moslavina za 2018. - ŠPEKMEZ - gastro suvenir ugostiteljskog objekta "GastroGar". Špekmez je jedan od četiri kreativna namaza koji su izrađeni pod palicom (kuhačom) gospođe Danijele Crnjak Andri i budnim okom gospodina Zdravka Andrija. Osim ovog gastro suvenira tu su još i pate od divljači, som na bijelo i pašteta od dimljenog šarana.

Sa svojim proizvodima predstavila se i Učenička zadruga Kesten.

Generalna skupština UN-a proglasila je 2017. godinu Međunarodnom godinom održivog turizma za razvoj - jedinstvena je to prigoda da se unaprijedi doprinos sektoru turizma, koji bi trebao počivati na tri stupa održivosti: ekonomskom, socijalnom i ekološkom.

Nadamo se da smo u našoj maloj sredini, ovim prezentacijama i raznovrsnom ponudom, u tome i uspjeli.

Zahvaljujemo učenicima na zalaganju, a posjetiteljima na interesu i povjerenju!