« Studeni 2018 »

SVJETSKI DAN KRAVATE
Autor: Margareta Miloš, 18. 10. 2017.

I mi smo u školi obilježili ovaj dan svečanosti i zajedništva, koji u sebi nosi poruke ljudskih vrijednosti, komunikacije, ljubavi i stvaralaštva.

Pokušali smo tako pridonijeti snazi odjeka hrvatskog podrijetla i simboličkog značenja kravate te smo urešeni kravatama i rupcima ostvarili simboličku komunikaciju unutar školske zajednice.

Fotografije pogledajte na Facebooku: SŠ August Šenoa Garešnica

Kravata svoje korijene ima u rupcima zavezanima u čvor koje su hrvatski vojnici nosili u 17. stoljeću. Univerzalni je simbol otmjenosti i kulture odijevanja, a njezin moćni simbolički potencijal sadrži i druge vrijednosti. Vertikala kravate simbolizira ljudsku vertikalu – ljudsko dostojanstvo i samosvijest, trenutke svečanosti i slavljenja, uspješnost i poslovni duh… Svojom lepršavošću, pak, s jedne strane, i čvorom, s druge strane, kravata „veže“ slobodu i odgovornost. Potiče nas da u komunikaciju uđemo svjesniji svog dostojanstva i dostojanstva drugih, svoje slobode, ali i svojih odgovornosti.

Kravatu kao znak otmjenosti i samosvijesti nose stoljećima ljudi diljem svijeta. S obzirom da potječe od Hrvata, Hrvatski sabor 2008. godine iskazao je kravati posebnu počast proglasivši Danom kravate 18. listopada, jer je toga dana 2003. godine izvedena spektakularna instalacija „Kravata oko Arene“ u Puli.  Tom instalacijom, s najvećom kravatom na svijetu svezanom oko drevnog rimskog amfiteatra, simbolički je povezano antičko i suvremeno doba, a crvenom bojom kravate svijetu je upućena poruka ljubavi i suživota među ljudima i narodima.

UPISI

LJETNI ROK UPISA ZA ŠKOLSKU GODINU 2017./2018.

NAZIV PROGRAMA

BROJ UPISANIH

BROJ SLOBODNIH MJESTA

UPISNA KVOTA

OPĆA GIMNAZIJA

TURISTIČKO-HOTELIJERSKI  KOMERCIJALIST

KUHAR

KONOBAR

PRODAVAČ

STOLAR

FRIZER

INSTALATER GRIJANJA I KLIMATIZACIJE

UKUPNO

U Garešnici, 18. srpnja 2017. godine

NATJEČAJ za upis učenika u I. razred srednje škole i prijam u Učenički dom 2016./2017.