SREDNJOŠKLSKI UDŽBENICI ZA SLJEDEĆU ŠKOLSKU GODINU
Autor: Margareta Miloš, 24. 7. 2020.

Za iduću školsku godinu srednjoškolske udžbenike kupuju svi učenici, osim učenika koji  su članovi kućanstva koje je do 31. kolovoza 2020. godine utvrđeno kao korisnik zajamčene minimalne naknade.

Budući da se prema uputama Ministarstva s eksperimentalnog programa prelazi na frontalnu provedbu kurikularne reforme udžbenike za sljedeću školsku godinu trebaju kupiti i učenici trećih razreda koji su do sada bili u eksperimantalnom programu.

U našoj knjižari ove se godine ne mogu naručiti srednjoškolski udžbenici, ali je to moguće u susjednim gradovima ili putem interneta.

Vlada Republike Hrvatske, sukladno raspoloživim financijskim sredstvima, za školsku godinu 2020./2021. osigurat će obvezne udžbenike za učenike srednjih škola u Republici Hrvatskoj koji su članovi kućanstva koje je do 31. kolovoza 2020. godine utvrđeno kao korisnik zajamčene minimalne naknade. Detalje o tome pročitajte pod OPŠIRNIJE.

Odluka o financiranju obveznih udžbenika za učenike srednjih škola u Republici Hrvatskoj za školsku godinu 2020./2021. objavljena je u Narodnim novinama, broj 66/2020.

Pravo iz ove Odluke učenik ostvaruje za sve obvezne udžbenike za nastavne predmete za određeni razred i odjeljenje koji učenik pohađa, prema popisu udžbenika koji donosi svaka pojedina škola.

Pravo iz ove Odluke ne ostvaruju učenici:

– koji ostvaruju pravo na sve obvezne udžbenike po drugoj osnovi

– koji ostvaruju pravo na puni novčani iznos za nabavu obveznih udžbenika

– koji ponavljaju razred.

Nadležni centri za socijalnu skrb podatke o učenicima koji ostvaruju pravo na financiranje udžbenika za učenike srednjih škola za školsku godinu 2020./2021. putem aplikacije dostavit će Ministarstvu znanosti i obrazovanja.

Korisnici naknada obvezni su centrima za socijalnu skrb dostaviti potvrdu škole iz koje je jasno vidljivo da je učenik u školskoj godini 2020./2021. upisan prvi puta u određeni razred, a za srednje strukovne škole program i trajanje programa (zbog određivanja iznosa naknade).

Ministarstvo će školama dostaviti podatke o učenicima koji ostvaruju pravo na financiranje udžbenika te je škola dužna nabaviti udžbenike za svoje učenike.

Način uporabe, vraćanja i obnavljanja udžbenika financiranih sredstvima iz Državnog proračuna Republike Hrvatske propisan je Naputkom o načinu uporabe, vraćanja i obnavljanja udžbenika i drugih obrazovnih materijala financiranih sredstvima iz Državnog proračuna (»Narodne novine«, broj 46/19).

Udžbenici financirani sredstvima Državnog proračuna Republike Hrvatske vlasništvo su škole te su ih učenici dužni vratiti na kraju školske godine.